sobota, 16 grudnia 2023

Poradnik - ukrycie doraźnie w zwykłej piwnicy

Problem małej ilości schronów, t.j. budowli ochronnych o odpowiednich walorach odporności mechanicznej - ma tyle samo lat co obrona cywilna. Problem ten był znany już przed Drugą Wojną Światową, i wówczas w większości państw znaleziono oczywiste rozwiązane. Jeśli brakuje podziemnych schronów w piwnicach, to umocnijmy zwykłe piwnice na tyle, by dały jakieś minimalne szanse na uratowanie chowających się ludzi.

W ten sposób powstały ukrycia doraźne, nazywane również ukryciami zabezpieczającymi.

Problem deficytu schronów nie jest w Polsce czymś nowym. W 1960 roku zrezygnowano z masowej budowy schronów na rzecz masowej ewakuacji, ale już po 6 latach zdano sobie sprawę z tego iż była to wadliwa decyzja. Nie, niestety nie przywrócono obowiązku wyposażania w schron każdego budynku mieszkalnego. Uznano jednak, że wobec małej ilości miejsc w schronach, zależnie od lokalnych potrzeb - należy przygotować w poszczególnych piwnicach odpowiednie ukrycia, zabezpieczające przed odłamkami bomb lotniczych i opadem promieniotwórczym. W tym celu w 1966 roku powstała instrukcja pod tytułem "Techniczne zasady przystosowania piwnic pod budynkami na ukrycia zabezpieczające", sporządzona przez Inspektorat Powszechnej Samoobrony i wydana w Wydawnictwie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wiosną 2022 roku Ukraińscy cywile ukrywając się przed spadającymi rosyjskimi pociskami i rakietami chowali się w zwykłych piwnicach bloków mieszkalnych. Problem polegał na tym, że piwnice tych bloków nie posiadały żadnych walorów ochronnych. Pojawiły się doniesienia, że w jednym z takich bloków w Mariupolu po jego zniszczeniu w piwnicy pod gruzami miało zginąć od kilkudziesięciu do nawet 200 cywili. Wtedy na facebookowej grupie "Obrona PRO" powstał pomysł, aby na podstawie wspomnianej instrukcji Powszechnej Samoobrony stworzyć uproszczony poradnik w języku ukraińskim - albowiem niestety szkolenie ukraińskiej ludności w tym zakresie zostało całkowicie zaniedbane. Opracowaniem treści poradnika zajął się autor niniejszego wstępu. W tej publikacji chciałbym podzielić się w imieniu naszego Stowarzyszenia tą uproszczoną instrukcją, która pozwoli Tobie przygotować swoją piwnicę na tyle, aby z potencjalnego grobu zamieniła się w relatywnie bezpieczne miejsce. Nie jest to schron. Ale lepsze to, niż nic.

Niestety instrukcja nie obejmuje filtrowentylacji. Myśleliśmy z kolegą (który był inicjatorem całej akcji) jaką alternatywę można zastosować, sprawdzaliśmy oferty rynkowe - ale niestety na chwilę obecną w Polsce nie ma możliwości kupna ręcznego wentylatora. Dlatego pozostaje mieć nadzieję, że w razie skażenia promieniotwórczego wystarczą przynajmniej maski (respiratory) FFP3 oraz szczelne zapakowanie wody i żywności, a także tkanina gazowa (zwykły opatrunek medyczny) na wlocie i wylocie powietrza przymocowana taśmą klejącą. I oczywiście szczelne drzwi (np. EI 120) oraz ogólnie szczelność całego pomieszczenia poza otworami wentylacyjnymi. Nie jest to komfortowe rozwiązanie, ale niestety innej alternatywy nie ma - chyba że ktoś upoluje wentylator schronowy z ręcznym napędem i szczelnie połączy go z filtrem HEPA. 

To był wstęp wraz z wyjaśnieniem. A teraz zapraszamy do zapoznania się z bezpośrednią treścią poradnika:

Niniejszy poradnik przygotowano na podstawie: TECHNICZNE ZASADY PRZYSTOSOWANIA PIWNIC POD BUDYNKAMI NA UKRYCIA ZABEZPIECZAJACE, WYDAWNICTWO MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ INSPEKTORAT POWSZECHNEJ SAMOOBRONY, Polska 1966 r.

Autorzy: zespół Obrona PRO
Opracowanie graficzne: Tomasz Czyżkowski
Tłumaczenie z początkowej wersji w j. ukraińskim: Agata Skaczyło

1 komentarz:

  1. Zrobiłem pdfa, bo dosyć ciężko się przegląda te obrazki na stronie:
    https://www.mediafire.com/file/cjwtzmt1psy4vd3/Jak_wzmocnic_piwnice.pdf/file

    OdpowiedzUsuń

Jakiej obrony cywilnej potrzebuje Polska?

Wstęp W ostatnich dniach coraz częściej w mediach i na portalach społecznościowych omawiany jest brak obrony cywilnej. Co prawda rozgłos tem...