O nas

"Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i historii obrony cywilnej" powstało jako stowarzyszenie zwykłe dnia 8 maja 2022 roku. Chociaż pomysł utworzenia takiej organizacji powstał jeszcze w 2017 roku, to jednak dopiero rosyjska agresja na Ukrainę wraz z likwidacją w Polsce obrony cywilnej Ustawą z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny stały się tym ostatecznym bodźcem do powołania naszego stowarzyszenia. 

Obrona cywilna stanowi dość specyficzną część działalności państwa oraz życia społecznego, w praktyce oscylując gdzieś poza świadomością tegoż społeczeństwa, właśnie z uwagi na swoją specyfikę - albowiem dotyczy ona rzeczy nieprzyjemnych i raczej niemożliwych, przez co ulega wyparciu ze świadomości ludzkiej. Wyparcie to skutkuje iluzją bezpieczeństwa, a iluzja bezpieczeństwa - jego utratą. Wobec zaistniałej w Polsce sytuacji, w której okazała się obrona cywilna - eksperci i media często używają sformułowania "traktowanie po macoszemu", komentując w ten sposób postawę administracji rządowej i samorządowej. To sformułowanie jest jak najbardziej trafne, ale nie wyjaśnia fenomenu zaistniałej sytuacji w całości. Bo inaczej w jaki sposób można wyjaśnić przykłady poszczególnych powiatów, miast i województw, gdzie lokalna obrona cywilna nie była "traktowana po macoszemu"? 
Otóż istota tego podejścia do OC tkwi w braku zrozumienia czym jest OC i jak wielkie ma znaczenie w systemie bezpieczeństwa narodowego. W Polsce teoria OC została wyodrębniona ze struktur sił zbrojnych i z teorii sztuki wojennej, co skutkowało jej obumarciem jako dość dziwnego zjawiska w cywilnej administracji rządowej. Gdyby nie zmiany organizacyjne w zakresie obrony cywilnej, gdyby nie przeniesienie takowej z Ministerstwa Obrony do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - to być może obecnie wojsko wspierałoby wśród społeczeństwa i władz świadomość o znaczeniu obrony cywilnej, tak jak wspiera świadomość potrzeby obrony militarnej i udziału obywatela w tejże.

Niestety obrona cywilna zniknęła ze świadomości polskiego społeczeństwa i polskich polityków. Naszym celem jest przynajmniej częściowe przywrócenie tej świadomości. 

Publikacje materiałów oświatowych jest naszą zasadniczą formą działalności, przynajmniej w chwili obecnej. Jesteśmy otwarci na współpracę z mediami i instytucjami państwowymi. Uważamy, że w kwestii odbudowy polskiej obrony cywilnej oddolna inicjatywa jest tak samo ważna, jak inicjatywa rządowa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz